Mazgaon Mumbai, Maharashtra
GST No. 27AAAFD1452H1ZT
Call 0804763726983% Response Rate
Send Enquiry








| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | round |
| Body Material | Stainless Steel (SS 304) |
| Connection Type | Flanged |
| Material | Toughened Light and Sight glass |
| Usage/Application | machinery |
| Glass Material | Borosilicate |
| Pressure Limit | 6 bar |
| Type | Toughened glass |
| Brand | Diamond Make |
| Glass Shape | Round |
We are bringing forth a world-class consignment of Toughened oil level Sight Glasses. These offered glasses are developed using the finest grade basic material purchased from certified sellers of the industry. Apart from this, our products are well tested before getting shipped to the destination of our customers.
Features:
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 500 Piece |
| Usage/Application | Flood Light |
| Type | Led light toughened glass |
| Fixture Type | Flood |
| Body Material | Plastic |
| Brand | DIAMOND |
| Color | Transparent |
| Material | Glass |
| Thickness | 4 mm |
| Glass Type | Toughened |
| Water Resistance | Waterproof |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 100 Piece |
| Type | Housing |
| Fixture Type | Street |
| Lighting Color | Pure White |
| Brand | Diamond |
| Usage/Application | Street Light |
| Material | PVC, Glass |
| Glass Type | Toughened Glass |
| IP Rating | IP55 |
| Thickness | 4 mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 12mm |
| Appearance | Clear |
| Application | Industrial |
| Brand | Diamond Glass |
| Glass Color | Green |
| Edge Finish | Flat Polished |
| Surface Finish | Ceramic Printed |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 sq ft |
| Thickness | As per standard |
| Appearance | Clear |
| Glass Type | Tempered Glass |
| Usage/Application | Window |
| Brand | Diamond |
| Material | Toughened glass |
| Glass Color | Green |
| Shape | Round Step glass |
| Edge Finish | Flat Polished |
| Color | Transparent |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 15mm |
| Appearance | Clear |
| Application | Industrial |
| Brand | Diamond Glass |
| Glass Color | Green |
| Edge Finish | Flat Polished |
| Surface Finish | V-Grooved |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Appearance | Clear |
| Application | Windows |
| Brand | Diamond Make |
| Glass Color | Green |
| Edge Finish | Flat Polished |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Appearance | Clear |
| Application | Flange window |
| Usage/Application | Industries |
| Brand | Diamond Make |
| Glass Type | Sight Glass |
| Color | Transparent |
| Brand Name | Diamond Glass Works |
| Glass Color | Green |
| Edge Finish | Flat Polished |
| Surface Finish | V-Grooved |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 1 sq ft |
| Thickness | 4 mm |
| Appearance | Clear |
| Glass Type | Plain Glass |
| Application | Industrial |
| Color | Transparent |
| Brand | Modiguard |
| Edge Finish | Flat Polished |
| Surface Finish | V-Grooved |
| Packaging Type | Box |
| Material | Glass |
As Per the Increasing Needs and Desires of Our Customers, We Have Come Up with A Broad Consignment of Toughened Transparent Glass. These Glasses Are Designed and Developed by Utilizing High-End Techniques Together with The Use of Factory-Tested Basic Material in Tandem with Nationally Accepted Values of Superiority. More to This, owing to Their Exact Dimensions, Seamless Finish, And Crack-Proof Nature, These Are Highly Demanded.
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Thickness | 2mm |
| Glass Type | Toughened |
| Surface Finish | Clear |
| Glass Finish | Clear |
| Edge Type | Flat Polished |
| Usage Area | Window |
| Color | transparent |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Glass Type | Tempered Glass |
| Thickness | 2 mm |
| Color | Green |
| Finish | Proper finish. |
| Application | Window |
| Size | 3x6 inch |
| Visibility | transparent |
| Finishing | yes |
| Surface Finish | Clear |
| Edge Type | Cut Edge |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 sq ft |
| Thickness | 4 mm |
| Application | Architectural |
| Usage/Application | VILLAS AND SPATIAL LIVING SPACES BANK TELLER COUNTERS, SECURITY CABINS MILITARY AND VIP VEHICLES SHI |
| Glass Type | Plain Glass |
| Color | Transparent |
| Tint | Clear |
| Material | Bullet proof glass |
| Brand | Diamond Glass Works |
| Additional Features | Fire-Rated |
| Crack Proof | Yes |
View Complete details